Ministerstvo pro místní rozvoj, Věstník, 1 - 2000


BYTOVÁ POLITIKA

Bydlení a rozvoj měst v pozornosti OSN

 

Druhá celosvětová konference OSN o bydlení a rozvoji lidských sídel (Habitat II) se konala v červnu 1996 v tureckém Istanbulu, dvacet let po konferenci Habitat I, která byla uspořádána v kanadském Vancouveru. Valné shromáždění OSN, které rozhodlo o svolání globální konference Habitat II, formulovalo dvě témata konference Habitat II: přiměřené bydlení pro všechny a trvale udržitelný rozvoj lidských sídel v urbanizujícím se světě. Po dvoutýdenním vzrušeném jednání delegátů 171 zemí světa byly na závěr konference Habitat II přijaty dva závěrečné dokumenty: stručná Istanbulská deklarace a rozsáhlá Agenda Habitat. Oba dokumenty jsou přeloženy do češtiny a jsou v úplném znění k dispozici na webovské stránce Ministerstva pro místní rozvoj (http://www.mmr.cz). V dokumentech je řada cílů i závazků, směřujících k naplnění jak potřeb v oblasti bydlení, tak v oblasti rozvoje měst. Za přínos konference Habitat II bývá považováno zejména uznání zásad trvale udržitelného rozvoje, umožňující přístup k problémům lidských sídel, a participace, partnerství a součinnost všech účastníků v rozvoji sídel, stejně jako zdůraznění významu místních orgánů správy, samosprávy i nevládního sektoru v oblasti bydlení a rozvoje měst.

Ještě před uspořádáním celosvětové konference Habitat II se konala v Dubaji (Spojené arabské emiráty) Mezinárodní konference o nejlepších příkladech a zkušenostech z praxe, a to za účasti téměř tisíce odborníků ze stovky zemí světa. Konference přijala tzv. Dubajskou deklaraci, která pak byla potvrzena i konferencí Habitat II a Celosvětovým shromážděním místních samospráv. Magistrát města Dubaje inicioval Mezinárodní cenu Dubaje za nejlepší příklady zkušenosti z praxe v oblasti zlepšování obytného a životního prostředí (Best Practices). Tato aktivita města Dubaje založila tradici, která tvoří součást mezinárodní spolupráce v oblasti rozvoje bydlení a měst.

Po konferenci Habitat II byly v rámci činnosti OSN - Centra pro lidská sídla (UNCHS - Habitat; se sídlem v Nairobi) formulovány následné aktivity (follow-up), a to nejen ve smyslu hodnocení závěrů, ale především v jejich realizaci. Pro monitoring pokroku v realizaci cílů a závazků Agendy Habitat existují dva základní okruhy nástrojů, a to soustava definovaných ukazatelů (Indicators) a tzv. nejlepší příklady a zkušenosti (Best Practices). Původní iniciativa města Dubaje tak dostala celosvětový rozměr a od roku 1995 se v databázi Best Practices shromáždilo přes 650 příkladů a zkušeností z celého světa.  

Zkušenosti a příklady, které se v praxi nejlépe osvědčily - Best practices - při řešení společných sociálních, ekonomických a ekologických problémů urbanizujícího se světa, které se shromažďují v databázi a soutěží opakovaně každé dva roky o udělení ceny města Dubaje, podléhají v této souvislosti definici vycházející ze tří kritérií, a to partnerství, skutečného dopadu a udržitelnosti. Zároveň byly přijaty jednotné formy zpracování a předkládání relevantní dokumentace, na jejímž základě komise mezinárodních odborníků každé dva roky hodnotí a vybírá jednotlivé projekty pro udělení ceny.

Pro rok 2000 je opět vypsána soutěž města Dubaje, a proto Ministerstvo pro místní rozvoj všechny potenciální zájemce informuje o základních podmínkách účasti (původní text v angličtině je možné nalézt na webovské stránce na adrese: http://www.sustainabledevelopment.org/blp/awards/guide.html). Pro odborníky z praxe je stimulem k zasílání prací skutečnost, že město Dubaj sponzoruje deset cen. Každá z nich je finančně ohodnocena částkou 30 tis. dolarů a je předávána vždy v říjnu v souvislosti se Světovým dnem Habitat; dalších 100 tis. US dolarů je vyhrazeno pro pokrytí nákladů spojených s uspořádáním slavnostního předání cen včetně nákladů na cestu vítězných týmů. Příspěvky do soutěže musí projít běžným schvalovacím procesem, do kterého jsou zapojeny partnerské instituce i místní veřejné mínění a média. Výběr kandidátů probíhá v dvoukolovém systému, v němž působí také nezávislý technický revizní orgán.

Podmínky účasti

Soutěže se mohou zúčastnit:

 Témata soutěže

Kritéria

1. Příklad (zaslaný do soutěže) by měl dokazovat pozitivní a patrný vliv na zlepšení životních podmínek lidí.

2. Příklad (zaslaný do soutěže) by měl být založen na partnerství nejméně dvou, nebo, pokud je to možné, více následujících subjektů:

 

3. Příklad (zaslaný do soutěže) by měl také prokazovat skutečný vliv na trvalé změny přinejmenším v jedné z následujících oblastí:

Časový harmonogram:

Uzávěrka přihlášek: 31. březen 2000.
Zhodnocení (dvoukolové) přihlášek technickým poradním výběrem - výběr nejlepších 100 přihlášených příkladů pro udělení označení Best Practice a následně zveřejnění 50 z nich; tyto příklady budou předloženy mezinárodní porotě v červnu 2000: Mezinárodní porota provede vyhodnocení návrhů
v červenci 2000: Oficiální ceremoniál Best Practices Award spolu s mezinárodním seminářem uspořádaným v souvislosti s Mezinárodním dnem Habitat proběhnou
v říjnu 2000:

Kategorie:

Z následujícího seznamu si mohou soutěžící vybrat max. tři okruhy, které představují zaměření soutěžního příkladu:

 V případě zájmu obce nebo nevládní organizace, popř. jiného subjektu, o zapojení do soutěže Best Practices - Mezinárodní cena města Dubaje pro rok 2000, vám bližší informace poskytne Informační centrum Habitat pro Českou republiku - Ústav územního rozvoje, Jakubské nám. 3, 601 00 Brno, přímý kontakt: Ing. arch. Miriam Přinosilová (tel.: 05/42 321 212, linka 139, fax: 05/42 214705, email: prinosilova@uur.cz.

Ing. arch. Daniela Grabmüllerová,
odbor koncepce bytové politiky MMR

Ing. arch. Miriam Přinosilová,
Ústav územního rozvoje


          Zpět na obsah