Ministerstvo pro místní rozvoj, Věstník, 4 - 99


REGIONÁLNÍ POLITIKA

Zásady pro poskytování dotací na přípavu projektů venkovských mikroregionů (vazba na SAPARD)
MMR Č.j. 13 849/1999-22

 

V návaznosti na usnesení vlády č. 730 ze dne 11. listopadu 1998 k Program obnovy venkova a usnesení vlády č. 769 ze dne 28. července 1999 k Plánu rozvoje zemědělství a venkova České republiky na období 2000-2006 stanoví Ministerstvo pro místní rozvoj (dále ministerstvo) následující zásady pro poskytování dotací na přípravu projektů venkovských mikroregionů v rámci Programu podpory regionálního rozvoje:

1. Cíle podpory

Cílem podpory je příprava projektů venkovských mikroregionů, jako podkladu pro získání finanční podpory z předvstupního programu Evropské unie pro zemědělství a rozvoj venkova (Special Accession Programme for Agriculture and Rural Development) - dále jen Program SAPARD.

Dotaci lze poskytnout na projekty související s vytvářením venkovských mikroregionů, vypracování analýz, rozvojových koncepcí a integrovaných projektů venkovských mikroregionů a na vypracování přípravné a projektové dokumentace jednotlivých akcí (staveb), jež budou součástí integrovaného projektu venkovského mikroregionu.

 

2. Obecné zásady pro poskytnutí dotace

1. Příjemce dotace

Příjemcem dotace je obec stanovená dohodou obcí nebo jejich sdružení a dalších subjektu zúčastněných na projektu, ve výjimečných případech obec, která sama vytváří přirozený venkovský mikroregion (dále jen příjemce dotace).

2. Charakter dotace

Dotace ze státního rozpočtu má charakter systémové investiční dotace poskytované příjemci dotace. Na její poskytnutí není právní nárok.

Dotace je účelová a její čerpání je vázáno jen na financování projektu, na který byla poskytnuta a na daný rozpočtový rok.

Dotaci lze poskytnout maximálně do výše 75% nákladů projektu v roce, ve kterém je poskytnuta dotace.

Přiznání dotace v daném rozpočtovém roce nezakládá právní nárok na poskytnutí dotace v dalších letech. Vrácení dotace nezakládá právo na dočerpání finančních prostředků v následujícím roce.

Žádost o dotaci lze předložit i pro projekty již započaté.

3. Forma realizace dotace

O poskytnutí dotace rozhoduje ministerstvo po projednání v meziresortní řídící komisi Programu obnovy venkova.

Příjemce dotace bude z účtu u České spořitelny a.s. čerpat finanční prostředky na úhradu faktur zhotovitele (zhotovitelů) za náklady spojené se zpracováním projektu. Podmínkou zahájení čerpání dotace bude doložení úhrady podílu příjemce dotace na nákladech projektu v daném rozpočtovém roce.

4. Náležitosti žádosti o poskytnutí dotace

  1. Vyplněný formulář ”Žádost o poskytnutí dotace v rámci Programu podpory regionálního rozvoje – Projekty venkovských mikroregionů (příprava pro SAPARD)”;
  2. formulář RA 80 Informačního systému financování reprodukce investičního majetku MF vyplněný v části Identifikační údaje akce (stavby), přičemž za akci se považuje projekt venkovského mikroregionu; investorem je obec, která je příjemcem dotace. V části Termíny přípravy a realizace akce se vyplní řádek 8001 v případech zpracování analýz, koncepcí a projektů, týkajících se celého mikroregionu a řádek 8002 v případě zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí (ÚR) nebo dokumentace pro stavební povolení (SP) u dílčích akcí (staveb) projektu;
  3. formulář RA 81/99 Informačního systému financování reprodukce investičního majetku MF vyplněný na str. 1 (Investiční potřeby), kde se vyplní řádek 8027/9 (náklady na nehmotný investiční majetek výše neuvedený) v případech zpracování analýz, koncepcí a projektů, týkajících se celého mikroregionu a řádky 8021/1-2 v případě přípravy dílčích akcí (staveb) projektu a na str. 2 (Zdroje financování investičních potřeb), kde se vlastní zdroje příjemce dotace uvedou v řádku 8041, výše požadované dotace v řádku 8045 a podíl ostatních obcí a subjektů účastnících se na projektu v řádku 8047/1, přijaté účelové finanční dary a ostatní zdroje v řádku 8047/9;
  4. dohoda, kterou je obec žádající o dotaci ustanovena příjemcem dotace na projekt venkovského mikroregionu, je-li účastníkem dohody sdružení obcí - doklad o jeho registraci;
  5. stručná charakteristika projektu – jeho předpokládaný obsah, hlavní problémy a cíle řešení, priority a opatření a další údaje o stavu rozpracovanosti, navržené ukazatele hodnocení projektu jako celku, technické ukazatele (projektované parametry) u dílčích akcí (staveb), komentář k finančnímu zabezpečení včetně podílu jednotlivých obcí a dalších subjektů zúčastněných na projektu;
  6. údaje o venkovském mikroregionu – územní rozsah, komentář k přehledu zapojených obcí, uvedenému ve formuláři žádosti a důvodům účasti ostatních subjektů na projektu, rozsah jejich spoluúčasti na realizaci;
  7. dokumentace veřejné zakázky a evidenční list veřejné zakázky (pokud byl proveden výběr zhotovitele nebo zhotovitelů) a smlouva nebo smlouvy uzavřené na zpracování projektu do data podání žádosti;
  8. u rozpracovaných projektů doklady o již proplacených fakturách;
  9. formulář MF s výpočtem ukazatele dluhové služby příjemce dotace ve smyslu usnesení vlády č. 707/1997.

 

5. Základní podmínky pro poskytnutí dotace

  1. Podmínkou čerpání systémové investiční dotace je dodržení Zásad pro poskytování a čerpání prostředků státního rozpočtu určených na pořizování, technická zhodnocení, opravy a udržování investičního majetku (č. j. 113/43 850/1998), uveřejněných ve Finančním zpravodaji č. 12/1998.
  2. Dotované projekty nebo akce musí být v souladu s cíli, prioritami a opatřeními Plánu rozvoje zemědělství a venkova České republiky na období 2000-2006.
  3. Při výběru zhotovitele (zhotovitelů), účastnícího se realizace projektu musí být postupováno v souladu s ustanoveními zákona č. 199/1994 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů.
  4. Projekt nebo jeho dílčí akce nesmí být současně finančně podpořeny z jiných dotačních zdrojů státního rozpočtu nebo ze státních fondů.

 

6. Základní kriteria výběru projektu

Přednostně budou vybrány projekty, jejichž ukazatele (viz část 4. písm. e) prokáží:

  1. vytváření nových pracovních příležitostí a snížení nezaměstnanosti;
  2. snížení nebo zkrácení dojížďky za prací;
  3. současné řešení více priorit Plánu rozvoje zemědělství a venkova České republiky na období 2000-2006;
  4. zlepšení materiálních podmínek pro vzdělávání a společenský život;
  5. zvýšení příjmů zemědělských podniků a rodin pracovníků v zemědělství a lesním hospodářství;
  6. vyšší využití alternativních a obnovitelných místních zdrojů energie včetně využití biomasy.

 

7. Postup při podání a vyřízení žádosti v roce 1999

Příjemce dotace podává žádost o poskytnutí dotace v rozsahu dle části 4 příslušnému okresnímu úřadu (zpravidla referátu regionálního rozvoje) nejpozději do 30. září 1999.

Okresní úřad předává žádosti se svým vyjádřením průběžně ministerstvu – odboru realizace rozvojových programů, poslední žádosti předá nejpozději do 8. října 1999.

Ministerstvo rozhodne o přidělení dotace po projednání žádostí v meziresortní řídící komisi Programu obnovy venkova a v rozhodnutí stanoví podmínky pro čerpání dotace.

Pokud meziresortní řídící komise doporučí přidělení dotace a podle zákona o zadávání veřejných zakázek by mělo být vypsáno výběrové řízení, jehož dokumentaci žádost o dotaci neobsahovala (viz část 4 písm.g) stejně jako v případech, kdy žádost neobsahovala smlouvu nebo smlouvy uzavřené na zpracování projektu, vyzve ministerstvo příjemce dotace k jejich doplnění. Do předložení těchto dokladů ministerstvo rozhodnutí nevydá.

8. Odpovědnost příjemce dotace

Příjemce dotace je povinen poskytnuté prostředky státního rozpočtu použít v daném rozpočtovém roce k účelu, na který mu byly poskytnuty, a dodržet podmínky stanovené v rozhodnutí ministerstva.

Příjemce dotace je povinen podrobit se věcné a finanční kontrole realizace projektu, prováděné příslušným okresním úřadem, ministerstvem nebo jinou ministerstvem pověřenou osobou.

Použití poskytnuté dotace podléhá kontrole ze strany územních finančních orgánů. V případě, že dotace nebyla použita k účelu, na který byla poskytnuta nebo nebyly dodrženy podmínky stanovené v rozhodnutí ministerstva, vystavuje se příjemce sankcím podle § 30 zákona č. 576/1990 Sb., o rozpočtových pravidlech republiky, ve znění pozdějších předpisů.

V Praze dne 24. srpna 1999

Prof. Ing. Jaromír Císař, CSc. v.r.
ministr pro místní rozvoj

 

Přílohy:

Formulář ”Žádost o poskytnutí dotace v rámci Programu podpory regionálního rozvoje – Projekty venkovských mikroregionů (příprava pro SAPARD)”

Formulář RA 80 Informačního systému financování reprodukce investičního majetku MFČR lze shlédnout na veřejné internetové stránce http://www.mmr.cz

Formulář RA 81/99 Informačního systému financování reprodukce investičního majetku MFČR je možné rovněž shlédnout na veřejné internetové stránce http://www.mmr.cz

Cíle, priority a opatření Plánu rozvoje zemědělství a  venkova české republiky je možné shlédnout na veřejné internetové stránce http://www.mmr.cz


Zpět na obsah