Ministerstvo pro místní rozvoj, Věstník, 5 - 99


REGIONÁLNÍ POLITIKA

Rok 2000 (problematika Y2K v resortu MMR)

 

 

Blíží se začátek příštího roku, který je v odborné veřejnosti spojován s určitými hrozbami pro provoz technických zařízení. Přechod na nový letopočet může způsobit vážné komplikace nejen v prostředcích informačních technologií, ale též v technických systémech využívajících datum. Zejména se jedná o ty systémy, které užívají datum ve formě posledních dvou číslic letopočtu. Z uvedeného důvodu pak může být rok 2000 interpretován jako rok 1900 a může dojít k omezení nebo nesprávné funkci elektronických systémů.

Vláda ČR vydala k problematice roku 2000 usnesení č. 108 dne 1. února 1999, v němž pověřila Úřad pro státní informační systém (ÚSIS) funkcí Národního koordinačního střediska a jmenovala Ing. Karla Berku národním koordinátorem pro řešení tohoto problému. Uložila členům vlády jmenovat resortní koordinátory a prověřit připravenost a zajištění přechodu resortů do roku 2000. Úřad pro státní informační systém vydal dne 15. února 1999 Národní program pro řešení problematiky roku 2000.

Ministr pro místní rozvoj svým rozhodnutím č. 5/1999 ze dne 17. února 1999 s účinností od 1. března 1999 jmenoval ředitele odboru organizace řízení a informatiky Ing. Františka Šnajdra resortním koordinátorem pro řízení postupu, koordinaci a kontrolu řešení problematiky roku 2000 v automatizovaných systémech resortu ministerstva.

Přípravě přechodu do roku 2000 byla věnována na MMR pozornost již před usnesením vlády. Zhruba v polovině r. 1998 bylo započato s přípravami na řešení tohoto problému. K problematice roku 2000 (Y2K) je na MMR přistupováno s plnou odpovědností. O tom svědčí i to, že v současné době, kdy byly zmapovány všechny oblasti možných rizik a buď již byly problémy vyřešeny anebo jsou před dokončením, je i nadále prověřováno, zda nebyla některá součást opomenuta. Celý proces příprav přechodu je realizován podle navrženého harmonogramu, přičemž důraz je kladen na prověření všech systémů a důležitých aplikací. Vzhledem k tomu, že přípravné práce započaly s časovým předstihem, můžeme konstatovat, že i přípravy na r. 2000 budou ukončeny s časovou rezervou .

Jedním z prvních kroků realizace příprav byla inventarizace zaměřená na veškerý SW, HW i ostatní technická zařízení. Na základě této inventarizace byli dodavatelé požádáni o vyjádření, zda jejich produkty vyhovují pro r. 2000, případně o informaci na možnou náhradu. I přes ujištění většiny dodavatelů o funkčnosti jejich produktů bylo zjištěno, že některé aplikace nebudou funkční a je také nutno je nahradit. Proběhlo testování SW i HW, při kterém byly využity testovací nástroje různých firem. Výsledky testování a vyjádření dodavatelů byly podkladem pro nejvíce náročnou část projektu, tj. rozhodnutí o náhradách nefunkčních produktů a jejich následnou realizaci. Pozornost byla věnována nejen informačním technologiím, ale samozřejmě i dalším zařízením, které mohou být ovlivněny přechodem do r. 2000, jako např. telefonní ústředny, kotelny, zabezpečovací zařízení atd. I u těchto zařízení bylo nutno provést patřičné úpravy, protože i zde bylo zjištěno, že po přechodu do r. 2000 by byla narušena jejich funkčnost.

Rozsáhlou akcí byl upgrade systému Novell na vyšší verzi a v současné době je dokončována další náročná akce - náhrada doposud používaného kancelářského systému (el. pošta, kalendář, fórum a knihovna) produktem MS Outlook.

Tato akce souvisela s úpravou a případnou výměnou nevyhovujících PC. Všichni uživatelé jsou přeškolováni na nový produkt tak, aby ještě před koncem roku plně fungoval pouze nový systém.

Mezi stěžejní aplikace, které musely být otestovány, patří informační systém pro poskytování státního příspěvku hypotečních úvěrů. Vzhledem ke komunikaci s hypotečními bankami a vazbou na občany je jí přikládána prvořadá důležitost. Testování této aplikace proběhlo úspěšně a není proto ani v této oblasti očekávána žádná mimořádná událost. Opomenuty nebyly ani podřízené organizace MMR, které jsou na přechod do r. 2000 již připraveny.

Příprava na přechod do r. 2000 přinesla množství nových a nečekaných úkolů nejen pro pracovníky odboru informatiky, ale i odboru krizového řízení a dalších odborů. Stěžejní část přípravy bude v krátké době ukončena, avšak mimořádné události, které mohou vzniknout nejen po přechodu do r. 2000, ale i v jeho průběhu, nelze podceňovat, naopak je nezbytné učinit všechna potřebná opatření a posoudit všechny důsledky, které by selhání některých zařízení mohlo vyvolat.


          Zpět na obsah